Zákonné poistenie

Dopravná nehoda bez zákonného poistenia sa môže značne predražiťMedzi všeobecne známy fakt o tomto produkte patrí hlavne to, že ide o povinnosť plynúcu zo zákona a že tento typ zabezpečenia vozidla je povinne uzatvoriteľný pre všetky používané vozidlá, bez ohľadu na ich značku, veľkosť, rok výroby či iné technické parametre. Mnohí však nemajú jasno v tom, čo toto zabezpečenie v sebe zahŕňa a čo vlastne kryje. Zákonné poistenie kryje všetku škodu, ktorú spôsobíte svojim motorovým alebo nemotorovým vozidlom.

To znamená, že kryje neúmyselné poškodenie cudzieho vozidla vašim autom alebo jeho časťou. O odškodnenie sa nemusíte postarať z vlastných finančných prostriedkov, ale o všetko by mala zariadiť vaša poisťovňa. Samozrejme, to, čo poisťovňa preplatí, závisí to aj od percenta spoluúčasti, kedy by ste časť sumy určenej na odškodnenie zaplatili vy. Stále je ale potešujúcim faktom to, že nepôjde o 100%. Výška spoluúčasti býva maximálne 10% a každá poisťovňa si ju stanovuje podľa vlastného uváženia. Dajte si pozor na pravdepodobné zdražovanie v blízkej dobe.

Zákonné poistenie len na auto?

Napriek tomu, že hlavnou témou nášho príspevku je zákonné poistenie auta od Uzavripzp, táto povinnosť sa nevzťahuje len na osobné vozidlá. Prípadne len na motorky, ale aj väčšie vozidlá, motorové či nemotorové, ktoré nemajú povinnosť byť označené štátnou poznávacou značkou. To znamená, že zaobstarať si ho majú aj:

 • rôzne poľnohospodárske stroje ako traktory, kombajny,
 • vysokozdvižné vozíky,
 • ale aj prípojné vozidlá ako obytný príves či prívesný vozík atď.

Presnejšie znenie povinne poistiteľných vozidiel nájdete aj v zákone.

Môžete si vyberať

Pozitívnou správou je aj to, že poisťovní, ktoré PZP ponúkajú, je na slovenskom trhu pomerne dosť. V rámci špičky môžeme zmieniť spoločnosti ako:

 • Allianz,
 • Axa,
 • Kooperativa,
 • Generali,
 • Genertel,
 • Groupama,
 • Komunálna poisťovňa,
 • ČSOB,
 • Union,
 • Uniqa  atď.,

ktorých ponuky sú rôznorodé, poskytujú rôzne krytia či rozšírené poistné možnosti atď.

Rozšírte si krytie

Pokiaľ vám základné krytie zákonného poistenia auta nestačí, môžete si ho rozšíriť. Buď o celé havarijné poistenie alebo len o vybrané havarijné riziká. Nanešťastie, nie každá poisťovňa umožňuje si pridať k základnému produktu len určité havarijné riziká. V tom prípade sú dostupné len v rámci rozšírenia havarijného produktu. Mali by ste ale počítať aj s tým, že čím viac poistných rizík si do vašej poistnej zmluvy zakomponujete, tým viac aj zaplatíte.

Viete čo robiť ak sa Vám stane nehoda v zahraničí?Jeho krajinná platnosť

Ak vás čaká dovolenka alebo pracovná cesta, o to viac by malo byť vo vašom záujme skontrolovať platnosť zákonného poistenia. Pretože táto povinnosť platí nielen na území Slovenska, ale aj v:

 • Rakúsku,
 • Nemecku,
 • Francúzsku,
 • Veľkej Británii,

jednoducho v celej Európe. V prípade zastavenia vášho vozidla hliadkou v krajine mimo nášho územia, vás pokuta môže vyjsť niekoľkonásobne viac než u nás a niekde si dokonca môžu dovoliť úplne vám zabaviť vozidlo. Výhovorky typu „nevedeli sme“, nebudú akceptované.

Lacné možnosti

Pokiaľ je vašou hlavnou podmienkou cena výrobku, tak vám poradíme, že to najlacnejšie môžete získať aj z vášho domu. A to pomocou online porovnania, ktoré vám zabezpečí bezplatná kalkulačka. Slúži na výpočet ceny. Ak viete, kde hľadať, viete získať kompletný cenník rôznych ponúk práve na vaše konkrétne vozidlo. Vďaka vypísaniu jedného formulára. Teraz už nemusíte navštevovať každú a jednu spoločnosť zvlášť a strácať hodiny času. Cez nezáväzné porovnanie online máte všetky ponuky zobrazené do niekoľkých sekúnd.

Do spomínaného formulára bude nutné zadať údaje o poisťovanom vozidle, ale aj o jeho majiteľovi. Údaje, ktoré sú dôležité pre jednu poisťovňu, nemusia byť dôležité pre druhú. To má za následok to, že kalkulačka na kompletné porovnanie ponúk možno bude obsahovať viac údajov na vypísanie. Avšak o to viac možností vám v konečnom dôsledku zobrazí. Z výsledkov si môžete hneď aj nejakú ponuku vybrať. Stačí, že na ňu kliknete a dopíšete ešte niekoľko vašich údajov (mail a domáca adresa).

Na mail vám skoro okamžite bude odoslaný súbor s návrhom a podmienkami zmluvy, údaje na zaplatenie poistného a dočasná biela karta. Vo vašom záujme faktúru zaplaťte čím skôr. Preto, aby ste sa v prípade vzniku škodovej udalosti nemuseli s poisťovňou dostať do konfliktu. Ohľadom toho, že zmluvu ste uzatvorili, hoci ste ju stále nezaplatili. Po zaplatení vám bude na domácu adresu odoslaná originál biela a zelená karta.

Pozor na pokuty za neuzatvorené zákonné poistenie

PZP nie je povinné len pre blaho poisťovní, ale hlavne pre to vaše. Ináč by ste museli škodové udalosti riešiť z vlastného vrecka. Prípadne sa roky ťahať po súdoch, aby ste sa dočkali zadosťučinenia. Preto každý, kto toto zabezpečenie na svojom aute nemá, porušuje zákon. Tým pádom môže byť vystavený vysokej pokute. A to nielen pri okamžitej kontrole vozidla policajnou hliadkou, ale aj 3 roky potom, čo tento zákon porušil.

Policajti vám môžu udeliť aj niekoľko stoeurovú pokutu, no keď sa vec dostane vyšším orgánom, môžete prísť aj o tisíce eur. Samozrejme uvedené sankcie sa týkajú len neplatného alebo neuzatvoreného zabezpečenia. V prípade spôsobenia nehody sú sankcie vyššie, môžu presiahnuť aj stotisíce eur, keďže nemusí ísť len o materiálnu škodu spôsobenú inému vozidlu, ale aj o duševnú či fyzickú ujmu spôsobenú človeku.

Chcete zmeniť vašu poisťovňu?

Pokiaľ je vaše zákonné poistenie stále aktuálne, ale možno ste našli niečo výhodnejšie,  tak možno vás potešíme, že zmena aktuálnej poskytovateľskej spoločnosti za inú, je možná. Stačí napísať ku konkrétnemu dátumu výpoveď a počkať na vyjadrenie poisťovne. Väčšinou s tým nerobia problémy, no pamätajte si, že tak môžete urobiť najneskôr 6 týždňov pred koncom poistnej zmluvy. Zvyšné poistné vám vrátia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *